
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób najszybciej zintegrować swoje kanały sprzedażowe i czy rzeczywiście się to opłaca. Z wielu opracowań na temat omnichannel, zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i na polskim rynku przedsiębiorstw, wynika jednoznacznie, że integracja kanałów sprzedaży w dłuższej perspektywie może przynieść wymierne korzyści.
Jakie korzyści?
Integracja wielokanałowa to nie tylko korzyści w postaci zwiększonych zysków, a tym samym lepszych wyników sprzedażowych, które według różnych badań mogą sięgać nawet 20-30 procent w stosunku do braku integracji kanałów sprzedaży, ale również zyski w postaci satysfakcji klientów. W wielu przypadkach to właśnie zadowolenie klientów i zyskanie ich lojalności może być realną korzyścią integracji kanałów sprzedaży.
O czym mowa?
Klienci coraz częściej wymagają, aby wszystkie kanały sprzedaży oferowane przez daną firmę były ze sobą zintegrowane. Nie chcą mieć możliwości zakupów jedynie przez osobiste stawiennictwo i zapłatę w postaci gotówki, ale chcą móc rozliczać się bezgotówkowo (w postaci karty debetowej/kredytowej, czy nawet przy pomocy płatności z poziomu smartphone/tabletu stojąc przy kasie), czy nawet dokonywać zakupów online. A wszystko to w zależności od ich aktualnych potrzeb i oczekiwań. Co jednak ważne, niezależnie od wybranego przez siebie kanału dystrybucji danego towaru chcą mieć takie same prawa. To, że kupili towar przez Internet i odebrali go na poczcie nie powinno wyłączać ich możliwość reklamowania towaru osobiście w najbliższej placówce sprzedażowej. I odwrotnie.
Płatności online
Kluczowa w przypadku integracji kanałów sprzedaży jest integracja systemu płatności. Płatności dla sklepów, niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o wielkiej sieci sprzedażowej, czy też jedynym punkcie, powinny oferować szeroki wachlarz możliwości płatniczych – transakcje gotówkowe, płatność kartą, płatność online, czy aplikacją na tablecie. Wszystko to ułatwia dokonywanie.